Ogłoszenia Duszpasterskie

Ogłoszenia Duszpasterskie 14 IV 2019 r.

By 14 kwietnia 2019No Comments

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ

1. Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Już tradycyjnie dzisiejsza niedziela obchodzona jest, jako Światowy Dzień Młodzieży. Łączmy się modlitewnie z młodymi, którzy gromadzą się dziś w stolicach diecezji, aby zawsze pragnęli Chrystusa i ciągle odnawiali swoją przyjaźń z Panem Bogiem.

2. Dziękujemy za zakup baranków i paschalików Caritas. W ubiegłą niedzielę sprzedaliśmy cały zapas. Dochód ze sprzedaży zasili Caritas Polska a nadwyżka finansowa zostanie przeznaczona na zakupy uzupełniające do paczek świątecznych. Dzisiaj kończy się zbiórka artykułów do paczek świątecznych w okolicznych sklepach oraz środków czystości w koszu z tyłu kościoła. Jutro zostaną przygotowane paczki świąteczne dla osób potrzebujących z naszej parafii. Dystrybucja paczek odbędzie się w najbliższy wtorek i środę. PZC w marcu (od połowy) rozprowadził żywność o wartości 21,287.15 zł. Dziękuję za zaangażowanie szczególnie Państwu, którzy zdecydowaliście pomagać w przywożeniu żywności. Dzisiaj jest niedziela handlowa, więc można przyjść i zabrać sobie żywność ok. godz. 21.

3. Dzisiaj o godz. 15: 00 Gorzkie Żale, po Gorzkich Żalach Msza św. o godz. 16, a Droga Krzyżowa ulicami naszej miejscowości o godz. 18: 30. Serdecznie zapraszam.

4. W tym tygodniu nie będzie katechezy dla młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania. W miejsce spotkania proszę młodzież o uczestnictwo dzisiaj w Drodze Krzyżowej lub Triduum Sacrum.

5. Mieszkańców parafii zapraszam i proszę o pomoc w przygotowaniu naszego kościoła na święta w środę, od godz. 9. Okazja do spowiedzi codziennie przed Mszą św.      Chorych z Najświętszym Sakramentem odwiedzę w środę od godz. 14. Katecheza chrzcielna będzie w środę o godz. 19.30. Zapraszam rodziców i chrzestnych.

6. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszej parafii o godzinie 18. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą, w której będziemy adorować Pana Jezusa do godz. 22. Od godz. 20 proszę o prowadzenie adoracji grupę, która prowadzi adorację w każdy pierwszy czwartek miesiąca

7. W Wielki Piątek adoracja w ciemnicy od godz. 8 do 18. Zapraszam na Drogę Krzyżową dzieci, uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum w piątek o godz. 12. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia Męki pańskiej rozpocznie się o godzinie 18. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego, gdzie będzie trwała adoracja do godz. 24. Bardzo serdecznie zapraszam Strażaków do pełnienia straży honorowej przy Grobie Pana Jezusa. Po liturgii Wielkiego Piątku odśpiewamy 3 cz. Gorzkich Żali. Ofiara przy adoracji Krzyża przeznaczona będzie na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie i pomoc tamtejszym chrześcijanom, którzy w wielu wypadkach są w bardzo trudnej sytuacji finansowej. W czasie Triduum Sacrum i w wielką Niedzielę homilię wygłosi ks. Jarosław Glonek.

8. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy pobłogosławić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Adoracja Pana Jezusa w grobie od godz. 8 do godz. 18. Zapraszam Strażaków, Harcerzy i Skautów Europy. Błogosławieństwo pokarmów w kościele o godzinie 9: 10: 11: 12: 13 i 14. Nie będzie święcenia pokarmów na Czekaju przy kapliczce.

9. W sobotni wieczór rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Aby całe Święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich Parafian zachęcam do licznego udziału. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godzinie 18. Zachęcam do włączenia się w przygotowanie liturgii.

10. REZUREKCJA będzie w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 6.00. Zapraszam Straż Pożarną, dziewczęta i panie do feretronów, wszystkich Parafian do licznego udziału. W niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego zostanie o godz. 9: 00 odprawiona dodatkowa Msza św. Zapraszam samotnych na śniadanie wielkanocne na plebanię w Wielkanoc o godz. 8.

11. W drugi dzień Świąt – w Poniedziałek Wielkanocny Msze św. będą o godz. 8.00, 11.00 i 16.00. Składka będzie przeznaczona na Uniwersytet JP II w Krakowie.

12. Sołectwo Bibic zaprasza mieszkańców na Gminny Przegląd, Pucheroków, który odbędzie się w Bibicach w Rynku o godz. 12.

13. Dziękuję paniom za wykonanie palm, za ofiarowanie bukszpanu, za dary do kuchni, za wszelką pomoc i życzliwość. Pani Zosi i grupie Magnalia Dei dziękuję za wypastowanie kościoła. W następną 3. niedzielę miesiąca składka będzie przeznaczona na wykonanie balustrad przy wejściu do kościoła i uzupełnienie przy podjeździe dla niepełnosprawnych.

14. Wszystkim solenizantkom i solenizantom, obchodzącym urodzin i rocznice składam najserdeczniejsze życzenia. Ogłoszenia i intencje Mszy św. znajdują się gablocie oraz na stronie internetowej parafii www.parafiabibice.pl

Szczęść Boże!