Ogłoszenia Duszpasterskie

Ogłoszenia Duszpasterskie 23 sierpnia 2020

By 23 sierpnia 2020No Comments

DWUDZIESTA PIERWSZA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

1. Przed nami ostatni tydzień sierpnia – miesiąca trzeźwości, a dla wielu ostatnie dni urlopów i wakacji. Starajmy się jak najlepiej wykorzystywać ten czas na pogłębienie naszych wzajemnych relacji rodzinnych czy przyjacielskich, na dobrą lekturę i budujące rozmowy. Zachęcam przy tej okazji do lektury książek i prasy katolickiej.

2. Dzisiaj przypada Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Dzień ten został ustanowiony przez Parlament Europejski w 2008 roku, a termin jego obchodu związany jest z datą podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Po raz pierwszy był publicznie obchodzony dopiero w 2011 roku w Warszawie. Dziś, gdy tak często podważa się i relatywizuje fakty historyczne, próbuje się naginać historię w imię tzw. poprawności politycznej, nie możemy o tym zapominać. Tego dnia módlmy się o dobre owoce ich cierpień dla przyszłych pokoleń.

3. W poniedziałek, 24 sierpnia, w liturgii przypada święto Świętego Bartłomieja, Apostoła. Tradycja głosi, że zaniósł Ewangelię aż do Indii, gdzie poniósł śmierć męczeńską.

4. W środę ponownie nasze myśli i serca skierujemy na Jasną Górę, aby uczcić Najświętszą Maryję Pannę Częstochowską. W wielu naszych kościołach trwa specjalna nowenna przed tą uroczystością. Można powiedzieć, że jest to bardzo polskie święto. Czym jest i czym powinna być dla nas Jasna Góra, przypominał Święty Jan Paweł II, gdy mówił: „Na Jasną Górę przychodzimy do Matki Boga z wielowiekowym już depozytem naszego zawierzenia, które jest dziedzictwem całych pokoleń?. To nasze zawierzenie Pani Jasnogórskiej w naszym kościele ponowimy również podczas Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18.

5. W sobotę, 29 sierpnia, w liturgii wspominamy Męczeństwo Świętego Jana Chrzciciela. Jest to drugie wspomnienie w kalendarzu liturgicznym tego świętego, po czerwcowej uroczystości jego narodzenia (24 VI). Za swoją bezkompromisową postawę Jan Chrzciciel, podobnie jak inni prorocy, a później Apostołowie, zapłacił najwyższą cenę. Tego dnia będziemy prosili go o ład moralny w naszych rodzinach, wspólnotach i w naszym całym narodzie.

6. Pan Piotr Śliwiński – zdobywca Mont Everestu w 2018 r., podróżnik, który 12 razy w różnych konfiguracjach i różnymi trasami objechał świat dookoła da świadectwo i podzieli się z nami swoimi przeżyciami w następną niedzielę po Mszy św. o godz. 11.

7. Sołtys Bibic uprzejmie informuje, że Gmina Zielonki przystąpiła do sporządzenia nowych planów zagospodarowania przestrzennego. Każdy mieszkaniec ma prawo do składania wniosków do opracowywanych planów w terminie do dnia 21 września 2020 r. Formularze wniosków oraz szczegółowe informacje można uzyskać bezpośrednio w Referacie Budownictwa i Urbanistyki i na stronie internetowej Gminy Zielonki.

8. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

• 24 VIII – św. Bartłomiej Apostoł (†około 70), powołany przez Pana Jezusa do grona Dwunastu.
• 27 VIII – św. Monika, matka św. Augustyna (354-430), która swoją wytrwałą modlitwą wyprosiła jego nawrócenie.
• 28 VIII – św. Augustyn (354-430), syn św. Moniki, po nawróceniu został biskupem i wybitnym teologiem; doktor Kościoła.

9. Solenizantów i jubilatów zapewniamy o naszej życzliwości i modlitwie. Dziękuję za kwiaty do kościoła i ich ułożenie za wykoszenie trawy. Dzisiaj będzie możliwość wspomożenia mieszkańców Bejrutu i całego Libanu w związku z katastrofą, która miała miejsce 4 VIII br. Ogłoszeni intencje Mszy św. znajdują się gablocie oraz na stronie internetowej parafii www.parafiabibice.pl

Szczęść Boże !